Standardizacija NTN-a donosi sve širu primjenu satelitske povezivosti u IoT-u
Uz sve izraženiji trend pametnih telefona s mogućnosti direktne povezivosti sa satelitima u niskoj Zemljinoj orbiti sve je zanimljiviji i krajolik satelitske IoT povezivosti

U oba slučaja proizvođači i vlasnici satelitskih konstelacija koje imaju namjeru ostvariti direct-to-call vezu s uređajima na Zemlji sve su više zainteresirani za standardizaciju tehnologije.
Najbolji primjer za to je Myriotaino nedavno partnerstvo u prostoru nezemaljske mreže (non terrestrial network, NTN), zajedno s Iridiumovim prelaskom na 3GPP NTN standarde koji se počinju primjenjivati ove godine. Sve je izraženiji trend da pružatelji satelitskih usluga, nekada ograničeni na zatvorene ekosustave, sada surađuju s MNO-ovima (mobile network operato), MVNO-ima (mobile virtual network operator) i dobavljačima poluvodiča kako bi omogućili besprijekornu integraciju sa zemaljskim mrežama.
Hyperpulse
Predvodnik standardizacije je tvrtka Myriota, poznata po svojim vlastitim IoT rješenjima. Njeno 5G rješenje Hyperpulse je veliki korak prema standardiziranoj satelitske povezivosti. Dizajnirano je za isplativo i pouzdano IoT detektiranje, praćenje i daljinsko upravljanje, Hyperpulse nudi poduzećima prilagodljivo rješenje za upravljanje imovinom u udaljenim područjima. Kroz svoje partnerstvo s Viasatom, Myriota koristi dinamički model leasinga i Viasatovu globalnu geostacionarnu L-pojasnu mrežu, osiguravajući širu pokrivenost uslugama i poboljšanu skalabilnost. Taj pomak prema 3GPP NTN uslugama poboljšava interoperabilnost s glavnim mobilnim mrežama, pozicionirajući Myriotau za sljedeću fazu rasta satelitskog IoT-a.
Iridium NTN Direct
Iridium također podržava standardizaciju NTN ekosustava svojim rješenjem NTN Direct, čineći satelitsko povezivanje dostupnijim za aplikacije izravno na uređaj (direct to device, D2D). Usklađivanjem s 3GPP standardima, Iridium osigurava lakšu integraciju s postojećim mobilnim mrežama i pruža korisnicima bolju globalnu pokrivenost i lakše usvajanje. To je nastojanje dio šireg industrijskog pomaka prema konvergenciji satelita i mobilne mreže, omogućujući uređajima da ostanu povezani bez obzira na lokaciju. Kako sve više sudionika na satelitskom tržištu prihvaća standardizaciju, besprijekorno povezivanje postat će pravilo, a ne iznimka.
Usklađivanje frekvencija
Globalstar, nekoć vlasnički pružatelj satelitskih usluga, sada prihvaća standardiziranu NTN povezanost sa svojim proširenjem na 3GPP NTN koristeći n53 pojas. Ta promjena će omogućiti besprijekornu integraciju između satelita i mobilne mreže, značajno poboljšavajući IoT povezivost u svim industrijama. GCT Semiconductor i Globalstar najavili su strateško partnerstvo za razvoj dvosmjernih satelitskih sustava za slanje poruka za Globalstarove mobilne uređaje i module. Globalstarov proizvod RM200M koristit će GCT-ov GDM7243i IoT čip, s budućim proizvodima koji će integrirati GDM7243SL i 5G IoT čipsetove za satelitsko povezivanje. Ta suradnja ima za cilj poboljšati Globalstarovu sposobnost prebacivanja između mobilnih i satelitskih mreža, zadovoljavajući sve veću potražnju za IoT rješenjima povezanim sa satelitima. Obje tvrtke predane su unaprjeđenju tehnologije satelitskih komunikacija i širenju svoje prisutnosti na tržištu nezemaljskih mreža (NTN).
Rast tržišta
Standardizacija podupire rast satelitskog IoT-a. Prema Counterpointovom izvješću Satellite IoT Market and Ecosystem, satelitskih IoT veza do 2030. godine bit će u svijetu više od 40 milijuna. Tvrtke Skylo, Sateliot i OQ Technology prednjače u 3GPP Release 17 (Rel 17) NB-NTN tehnologiji. Skylo posebno kapitalizira Rel 17 izgradnjom snažnih partnerstava u ekosustavu čipseta, modula, uređaja i MNO-a, ubrzavajući usvajanje.
Ključne NTN aplikacije uključuju praćenje, logistiku i poljoprivredu. Uz NTN koji je sada sastavni dio 3GPP ekosustava, proizvođači automobila se pripremaju integrirati satelitsku povezanost u vozila sljedeće generacije, osiguravajući besprijekornu globalnu povezanost.
U usporedbi s naknadama za mobilne IoT podatke, koje su obično ispod pola američkog dolara mjesečno, satelitska IoT povezivost trenutačno se kreće između 5 i 7 dolara mjesečnog ARPU-a. Ta cijena ostaje ključni čimbenik koji utječe na usvajanje. Međutim, s napretkom u tehnologiji NB-NTN, očekuje se da će troškovi pasti na oko 2 dolara mjesečno, što će potaknuti šire prihvaćanje.
Satelitski IoT krajolik brzo se razvija kako sve više tvrtki ulazi u ekosustav i formira strateška partnerstva. Iako su visoki troškovi podataka povijesno bili izazov, uspon NTN-ova, širenje LEO konstelacija i povećanje svijesti o IoT aplikacijama preoblikuju industriju. Kako se ovi trendovi nastavljaju, sveukupna cijena satelitskih IoT rješenja padat će, što će ih učiniti dostupnijima u različitim industrijama.
Industrija je na prekretnici, gdje suradnja, standardizacija i tehnološki napredak utiru put za povezaniji i pristupačniji satelitski IoT ekosustav. Sljedeći val usvajanja bit će potaknut potražnjom iz sektora poljoprivrede, pomorstva i logistike, pri čemu hibridni modeli povezivanja igraju ključnu ulogu.